top of page

Odnos Eur/USD pao ispod 1,20!

Dogodilo se točno ono što sam i najavio u blog postu prije otprilike 2 mjeseca, euro je pao u odnosu na dolar odnosno dolar je porastao u odnosu na euro i sada je omjer EUR/USD ispod 1,20!

U trenutku pisanja ovog teksta omjer eura i dolara iznosi 1,1939, dakle za 1 euro se dobije samo 1,1939 dolara. Također, u trenutku pisanja ovog teksta jedan dolar vrijedi 6,4129 kuna, odnosno za jedan dolar se dobije 6,41 kuna. Srednji tečaj HNB-a za dolar na današnji dan iznosi 6,3532, ali vjerojatno je da će sutrašnji srednji tečaj HNB-a iznositi oko 6,40 ako se ne dogodi neka veća promjena na tržištu novca. HNB u toku prijepodneva kreira tečaj za idući radni dan i objavljuje ga na svojim stranicama oko 14h.

Dakle dolar je i početak ove godine obilježio rastom i dodatno ojačao prema kuni i euru. Dolar jača i u odnosu na japanski jen i dolarski indeks koji mjeri vrijednost dolara u odnosu na 6 vodećih svjetskih valuta također raste, ali ja pratim prvenstveno odnos prema kuni. Kuna je vezana uz euro pa slijedom toga pratim i odnos EUR/USD. Kao što sam već spominjao u ranijim postovima, jak dolar je dobar za domaining jer ja zarađeni novac od prodaje domena, koji primam u dolarima, većim dijelom trošim u Hrvatskoj. Vrijednost dolara je jedan od većih balona koje je tržište ikada vidjelo, ali o tome sam također ranije pisao i neću sada trošiti vrijeme na to.

Više kuna za domenu prodanu za jednaki iznos dolara

Ono što ubrzo slijedi će biti odlično za domaining, dolar će još više porasti. Moja prosječna prodaja domene koja iznosi $250-$300 po domeni je dobar dio prošle godine iznosila 1400-1770 kn (po kupovnom tečaju), a uskoro će iznositi i 1550-1900 kn. Visok tečaj dolara mi već sada donosi po jednoj prodaji domene najmanje 150 kn više nego što sam dobivao u većem dijelu prošle godine. Očekujem daljnji rast dolara, veselim se što ću za dolar dobiti više kuna, ali se i bojim trenutka kada dolar dođe tamo gdje mu je mjesto. Dolar je fiat valuta koja bi trebala imati junk status. Čvrsto stojim iza svojih riječi iako mnogi još uvijek doživljaju SAD kao svijetli primjer gospodarstva. On to već odavno nije.

Naravno da ne mogu garantirati da će dolar još rasti, ali prema svemu sudeći hoće. Kad-tad će se totalno srozati, i to mogu garantirati, ali bez davanja roka jer to ovisi o politici koja je nepredvidiva k.... bez morala.

EUR/USD

Kada sam prije svega nepuna 2 mjeseca predvidio i ovdje napisao da bi odnos EUR/USD mogao pasti ispod 1,20 nisam niti sam očekivao da bi se to moglo dogoditi tako brzo bez konkretnih poteza. Još uvijek se nije dogodilo ono što očekujem da će se dogoditi i što će tek rezultirati pravim približavanjem dolara euru. To je spuštanje ključnih kamatnih stopa od strane ECB-a i popuštanje monetarne politike. Prve procjene stope inflacije u eurozoni očekuju se već sredinom ovoga tjedna. Za očekivati je da će ta stopa biti negativna što bi mogao biti okidač da ECB već tokom ovog mjeseca spusti ključne kamatne stope i time sruši odnos EUR/USD možda čak i ispod 1,10, a sigurno ispod 1,15. Negativna stopa inflacije je sama po sebi pozitivna stvar, iako se na ekonomiji između hrpe gluposti uči i o tome da je niska inflacija poželjna (bio, vidio, čuo, diplomirao, i naposljetku uključio vlastiti mozak). Je, inflacija je poželjna, ali samo za jedan sloj društva koji predstavlja maksimalno 1% stanovništva. Taj sloj društva, ali i oni koji uopće ne razumiju ekonomiju nego vjeruju svemu što su naštrebali, će uvjeravati ostale da je niska inflacija poželjna i biti će jako podrugljivi prema onima koji se ne slažu. Neka uživaju u svojoj gluposti, znam dobro što govorim. Isto tako znam da sam u pravu kada kažem da je rad za drugoga robovanje, bez obzira na primanja. Da se vratim na temu, negativna stopa inflacije će najvjerojatnije rezultirati smanjenjem ključnih kamatnih stopa i moguće otkupom državnih obveznica. To će biti po uzoru na SAD i FED, ali Europa nije SAD, a čak nije niti jedna država koliko god se EU želi prikazati kao jedna država. Čak je upitno koliko će još Velika Britanija ostati dio EU i Cameron se ne libi to javno reći, znači da je već odlučeno, i to ne u Velikoj Britaniji :-) SAD se privremeno izvukao iz recesije i čini se da se njihovo gospodarstvo oporavlja, a burze cvatu nakon labave monetarne politike posljednjih godina koju sada želi kopirati ECB. Problem je što nije bilo pokrića za taj prividan oporavak i to će kad-tad doći na naplatu. Europa toga nije svjesna ili ne želi biti svjesna pa će kopirati očajničke poteze koji dugoročno donose samo ogromnu štetu, a samo kratkoročno možda prividan spas. Japan grca u problemima, jedno od najjačih gospodarstava svijeta, a primijenio je iste mjere kao i FED i koje će sada najvjerojatnije primijeniti i Europa. Niti je Japan, a niti je Europa SAD i to treba biti jasno. SAD ima moć koja dolazi iz sasvim drugih sfera i zbog toga mogu raditi što požele. Kina i Rusija su Ahilova peta SAD-a i to će vjerujem relativno brzo izići na vidjelo i onda će uslijediti "epic fall" kako bi rekli sami Ameri. Do tada, svjedočit ćemo epic fallu odnosa EUR/USD :-)

Izdvojene objave
Nedavne objave
Arhiva
Pretraži po tagovima
!
Pratite na:
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page