top of page

Shanghai SE zaronila 7% (opet) !!!


Shanghai stock exchange down

Shangai SE Composite Index završio je dan sa minusom od 7,04%. Trgovanje je bilo obustavljeno, a to je već drugi puta ovaj tjedan! U ponedjeljak je pad bio također oko 7%.

Pratio sam kretanje noćas (Shanghai je 7 sati ispred našeg vremena) tako da nisam iznenađen jutrošnjim naslovima na portalima, ali me iznenađuje amaterizam "novinara". Objavljuju senzacije, bez ikakvog poznavanja stanja. Nije slučajno da je i u ponedjeljak i danas trgovanje obustavljeno nakon pada od baš 7%. Naime, od početka godine Shanghai Stock Exchange ima nova pravila trgovanja i sada se automatski obustavlja trgovanje u slučaju pada od 7% i zato je danas i u ponedjeljak trgovanje obustavljeno baš na tom postotku pada.

Nisam više aktivan na zagrebačkoj burzi (ZSE), ali u vrijeme dok sam aktivno trgovao je bilo pravilo da se nakon pada ili porasta cijene od 10% obustavlja trgovanje na 2 sata i nakon toga se nastavlja ako se nisu pojavile neke bitne "materijalne činjenice", kako se nazivalo bitne informacije vezane uz izdavatelja. Tako da obustava trgovanja zapravo nije ništa novo niti nezabilježeno, iako se mora priznati da je pad od 7% na velikom tržištu ogroman. Ali treba znati i da je Shanghai SE i prijašnjih godina bila sklona velikim oscilacijama.

Kinesko gospodarstvo je i dalje stabilno te i dalje očekuje rast, iako nešto sporiji nego prijašnjih godina. Burza uvijek prva reagira, a nekada i pretjerano reagira. Kao i kod svih razvijenih zemalja, kineski problem je tzv. poluga, odnosno ulaganje umjetnog novca. SAD je u katastrofalnoj situaciji u odnosu na Kinu, tek toliko da se zna. Njihov navodni pad nezaposlenosti koji su nedavno slavili se temelji na velikom broju ljudi koji rade samo nekoliko sati i jedva preživljavaju. Oni su upumpali toliko umjetnog novca u sustav, a da nisu napravili nikakav bitan pomak u produktivnosti i proizvodnji, pa čak niti po pitanju nezaposlenosti jer je umjetno smanjena. Sada samo njihova diplomacija i njihova vojska mogu držati stanje pod kontrolom, ali je pitanje do kada. Ali nisu oni sada bitni. Bitna je Kina.

Pad burze se ne događa (samo) radi očekivanja smanjenog gospodarskog rasta niti lošeg rezultata kompanija kako prenosi većina medija koji pojma nemaju nego samo piskaraju. Pad se događa radi deprecijacije Yuana i ograničenja prodaje dionica velikih investitora. Deprecijacija ruši kupovnu moć Yuana i normalno je da su tom slučaju pogođeni veliki investitori koji često investiraju i u inozemstvu. Uz to, uplašili su se i za likvidnost svojih dionica uz nova ograničenja prodaje. Ne pratim dovoljno detaljno da bih znao da li su ograničenja prodaje već stupila na snagu, ili su samo najavljena, ali burza reagira i na najave pa je svejedno. Najavljeno usporavanje gospodarstva u ovoj godini na rast od "samo" 6-7% nije bio trigger u ovom slučaju jer je to poznato već mjesecima i burza je većim dijelom to "odreagirala" prošle godine.

Ako se ovakvi padovi nastave to će sasvim sigurno aktivirati brojne margin callove koji će rezultirati još većim padom radi prisilne prodaje dionica. To bi utjecalo na brojne najavljene IPO-e od kojih bi mnogi vjerojatno bili odgođeni što bi značilo manje novca gospodarskim subjetima i institucionalnim ulagateljima. To bi opet dovelo do smanjenje potražnje na burzi i novog pada. Rezultat bi bio i smanjenje kapitalnih kredita, posebno ulagačkih. Onda slijedi upumpavanje novog novca što rezultira padom vrijednosti valute. Ako bi to poprimilo alarmantne razmjere, onda slijedi pad Wall Streeta, nakon čega i SAD dolazi u novi problem, i ponavlja ciklus sumanutog štampanja zelembaća iz kojeg su upravo izašli. Onda se povlači i gospodarstvo EU (koje je na aparatima i Draghijevim eurima iz tiskare) u nove probleme, pa time i ova naša jadna Hrvatska. To je najcrnji scenarij, ali naravno da ne mora biti tako. U ekonomiji je sve povezano, ali postoji toliko puno čimbenika da ih je nemoguće sve predvidjeti (inače bi svi ekonomisti bili milijarderi). Dovoljno je da se dogodi samo jedna pozitivna stvar i da se promijeni smjer.

Postoji mogućnost i da kineska burza nastavi sa padovima, ali da se novac prelije na Wall Street i neutralizira reakciju Wall Streeta na pad u Kini. Tada je samo Kina u problemu, ali ne ozbiljnom jer oni imaju dovoljno prostora za samostalno izvlačenje iz krize. Moguće je i da se padovi neće nastaviti. Bitnu ulogu u svemu ima i Peking. Ako nastave sa deprecijacijom Yuana i ograničavanjem oslobađanja sredstava velikih investitora u tom slučaju su daljnji padovi burze 100% sigurni. Kinezi imaju i ograničenje na iznošenje sredstava iz zemlje. Mislim da trenutno to ograničenje iznosi $50000 USD godišnje, mada nisam siguran.

Domaining i pad na Shanghai SE

E sad dolazimo do onog najbitnijeg :) Česti padovi burze plaše investitore i oni se okreću drugim vidovima investiranja. U Kini se u alternativne klase investicija u posljednje vrijeme svakako ubrajaju i domene.

Ovaj novi pad burze je zapravo dobar za domaining. Velik broj kineskih investitora se prošle godine okrenuo investiranju u domene, posebno "commodity" domene koje sam spominjao u prethodnom postu. Pojavile su se nove kategorije domena koje su doslovno prije par mjeseci bile slobodne za registraciju, a već danas imaju visoku vrijednost. Neke domene koje su već dugo zauzete, ali kojima se trgovalo ispod $100 po domeni, su posljednjih mjeseci postale "commodity" i njima se trguje za više od $2000 po domeni. Govorim o floor price. Taj boom je posljedica prošlogodišnjeg pada burze u Kini pa je realna mogućnost da se to ponovi i u ovoj godini. Svakodnevno se na tržište domena uključuju novi kineski investirori. Neki kupuju one vrlo vrijedne domene za milijun i više dolara, a neki su orijentirani na domene sa cijenom od $100-$5000. Velik broj njih je orijentiran na registraciju trenutno slobodnih domena. Sve to ima utjecaj na cijene i one naravno rastu uslijed povećane potražnje. Gubitkom povjerenja u burzu biti će sve više onih koji će svoj novac pokušati oploditi u domenama i to je jako dobro za domaining i potražnju za domenama. Ali to nije sve! Kako su neki tipovi domena postali "commodity" sa floor price oni služe i za očuvanje vrijednosti novca. Novac u takvim domenama je siguran, a deprecijacija Yuana nije prijetnja jer je u domainingu osnovna valuta dolar. Dosada se pokazalo kroz godine da je vrijednost određenih kategorija domena samo rasla, što i ne čudi s obzirom da je domaining i dalje nepoznat većini i da se svakodnevno uključuju novi domaineri na tržište. Domene su virtualna dobra i njih se može "iznijeti" iz zemlje bez ikakvih problema na granici. To je Kinezima vrlo bitno, pogotovo uz ograničenje izlaska kapitala iz zemlje. Radi svega toga oni se okreću investiranju u domene i to je odlično za domaining. Kineza ima skoro 1,4 milijarde, a oko 700 milijuna ima pristup Internetu. Pitao sam neke Kineze koji su već uključeni u domaining koliko je on popularan u Kini i svi od reda su mi odgovorili da postaje sve popularniji i popularniji, ne samo među ozbiljnim investitorima nego i među mladima. Domaining je tek u začecima u Kini, a Kinezi su već bitno pozitivno utjecali na ovaj biznis. U posljednjih 2-3 mjeseca prodao sam nekoliko domena Kinezima, a ranije mi Kinezi baš i nisu bili kupci. Također, u posljednje vrijeme često dobivam na e-mail ponude Kineza iz vedra neba za neke svoje domene, iako su one još uvijek nedovoljno visoke da me motiviraju na prodaju, ali postaju sve više i više.

Moram reći i da postoji druga strana medalje, a to je da Kinezi znaju biti impulzivni i nepredvidivi što može rezultirati i promjenom smjera. Može se uplesti i njihova vlada (koja se voli u sve petljati) pa može "pomrsiti" račune. S druge strane, određeni tipovi domena imaju posebnu vrijednost za Kineze i jednom kada dođu u njihovo vlasništvo više ih ne puštaju što je garancija da se neće naći velik broj takvih domena na prodaji u isto vrijeme i time srušiti cijenu. Trenutno se čini kako je budućnost zaista blistava i čak se usudim reći da je moguće da smo ISPRED zlatnog doba domaininga. Posljednjih mjeseci intenzivno pratim tržište i Kineze i čini mi se da smo tek na početku i da su prave stvari tek ispred nas.

Ja to definitivno ne želim propustiti, ali ipak ne želim niti previše riskirati. Ne kupujem domene kojima je već sada drastično porasla cijena u odnosu na prošlu godinu nego registriram slobodne domene za koje vjerujem da još nisu došle u kineski fokus, ali da budu, i kupujem one koje su tek ušle u sferu njihovog interesa i još uvijek su vrlo jeftine. Već sada neke domene koje sam uzimao u 10. i 11. mjesecu vrijede 3-4 puta više nego sam ih ja platio, i tu mislim samo na floor price!

Bilo kako bilo, ovo je prilika koja se pojavljuje možda i jednom u životu i nikako ne želim ostati sastrane. Čak i u slučaju da naglo padne interes Kineza moj glavni način zarade je ipak trgovanje smislenim domenama na koje Kinezi mogu imati samo pozitivan utjecaj, ali nikako negativan. Pozitivan u slučaju da nastave s interesom i podižu i njima vrijednost zbog povećane potražnje, a ne mogu imati negativan jer tako trgujem već desetak godina i Kinezi do sada nisu uopće bili bitni jer sam pretežno trgovao sa kupcima iz SAD-a.

Trenutno sve izgleda idealno i kreće se onako kako sam predvidio. Ako se to promijeni ja se ostavljam "commodity" domena i nastavljam sa smislenim domenama kao i do sada. Michaelu, business owneru iz San Francisca, ili Johnu iz Chicaga, ili nekom trećem ću uvijek moći prodati smislenu domenu za parsto dolara. Tako je bilo i u vrijeme najveće recesije u SAD-u, i biti će i u budućnosti, sve dok postoji Internet kakav je danas.

Comments


Izdvojene objave
Nedavne objave
Arhiva
Pretraži po tagovima
!
Pratite na:
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page