Brexit - za koga rade mediji?
Gotovo tjedan dana nakon Brexita, odnosno nakon referenduma na kojem je odlučeno da UK izlazi iz EU, reakcije se ne stišavaju. U medijima se može pročitati zaista svašta.
U blog postu koji sam napisao prošli tjedan sam se osvrnuo na nevjerojatnu reakciju medija nakon Brexita, a u ovom postu ću prokomentirati situaciju nekoliko dana nakon povijesnog referenduma. Odmah na početku ću napisati da je danas FTSE index na VIŠOJ razini nego što je bio prije Brexita! Toliko o "neviđenom padu", "katastrofalnim posljedicama" itd.
Velika Britanija i Ujedinjeno Kraljevstvo
Prije svega malo o terminima. Velika Britanija i Ujedinjeno Kraljevstvo nisu isto! Vjerojatno sam u prošlom postu i ja pogrešno upotrijebio ove termine na par mjesta, ali ja nisam profesionalan novinar i ovaj blog pišem samo "za svoj gušt". Iako jako dobro znam razliku između VB (Velike Britanije ili Great Britain) i UK (Ujedinjenog Kraljevstva ili United Kingdom) moguće je da sam na par mjesta pogrešno upotrijebio ove termine. Međutim to isto rade i profesionalni novinari, a oni si baš i ne bi smjeli priuštiti takve pogreške.
Velika Britanija je samo "desni otok" onoga za što mnogi misle da je sve VB. Veliku Britaniju čine Engleska, Wales i Škotska. Točka. Nema više. Republika Irska i Sjeverna Irska nisu u Velikoj Britaniji (ili na VB), ali Sjeverna Irska jest u Ujedinjenom Kraljevstvu. Pod UK spadaju Engleska, Wales, Škotska i Sjeverna Irska, plus pridruženi teritoriji poput Isle of Man i mnogih drugih. Republika Irska nije niti u (na) Velikoj Britaniji niti spada pod Ujedinjeno Kraljevstvo.
Slijedom navedenog nije ispravno reći da je Velika Britanija izišla iz EU (odnosno odlučila izići). To bi bilo jednako kao da Hrvatska istupi iz EU i da mediji prenose da je recimo Istra istupila iz EU, a ne da je Hrvatska istupila. Istra je dio Hrvatske kao što je i Velika Britanija dio Ujedinjenog Kraljevstva.
Na referendumu je odlučeno da iz EU istupa Ujedinjeno Kraljevstvo, a ne Velika Britanija! Da izlazi samo Velika Britanija to bi značilo da SJeverna Irska ostaje.
Naslovi u medijima
Iznenađuje me isključivo negativno pisanje medija nakon Brexita. Recimo Index.hr predvodi katastrofičarsko piskaranje. Na ovom linku možete pronaći njihove članke vezane uz Brexit. U ovom trenu nema pozitivnih članaka osim tu i tamo poneke izjave nekoga koga su očito namjerno odabrali vodeći računa o tome da ima negativnu percepciju u javnosti. Ne želim optuživati Index da namjerno piše pro EU i uveličava posljedice Brexita jer to ne mogu znati, ali stječem takav dojam. Ispod jednog članka na Indexu sam prije nekoliko dana stavio svoj komentar u kojem sam argumentirano napisao da se nikakav potop nije dogodio i taj komentar je bio obrisan u roku od 3-4 minute. Da ponovim, komentar je bio obrisan u roku od ne 5, nego 3-4 minute, a bio je argumentiran konkretnim javno dostupnim podacima.
Index.hr je najposjećeniji ili jedan od najposjećenijih portala u Hrvatskoj. Mislim da sam negdje pročitao da ima dnevnu posjetu od cca 350000. To je respektabilno čak i na svjetskom nivou. To znači da ga posjeti više od 5% Hrvata svakoga dana te samim time svojim člancima znatno utječe na javno mijenje u Hrvatskoj. To je sigurno zanimljivo svakome tko želi progurati neku svoju propagandu. Tako mi je palo napamet da je Index.hr na platnoj listi lobista EU. To je naravno samo moj zaključak i nemam dokaze za to. (Usput, sve što sam napisao na HonorarniPosao.net i što ću ubuduće napisati je moje mišljenje na koje imam pravo i ograđujem se odgovornosti za klevetu i sl. temeljem članka 38. Ustava RH).
Index.hr je navodno u financijskim problemima već duže vrijeme pa ne treba čuditi njihova eventualna potkupljivost. Uopće ne isključujem mogućnost da je Indexu uplaćeno recimo 100000 kn da idućih dana piše negativno o Brexitu. Za lobiste EU to je zanemariv iznos u zamjenu za koji mogu osigurati da dobar dio Hrvata niti ne pomisli na izlazak iz terorističke EU koja je u službi multinacionalnih kompanija i koja često gazi mnogo toga u državama članicama. Za Index.hr je taj iznos dovoljna financijska injekcija koja im može malo olakšati život.
Niti ostali domaći, ali i inozemni mediji, nisu bili puno pozitivniji po pitanju Brexita. Svi su najavljivali katastrofu, a od katastrofe niti "K". Sada kada je jasno da je katastrofa izostala na niti jednom portalu nisam vidio naslov tipa "Financijska tržišta ipak preživjela Brexit" ili "Očekivani slom burzi se nije dogodio" ili nešto drugo tog tipa. Nigdje nisam pročitao ništa slično, ali i dalje mogu čitati o katastrofalnim posljedicama (koje usput rečeno ne postoje). To sve mi samo govori da su mediji upregnuti od strane EU i da imaju cilj osigurati da nikome više ne padne napamet izlazak iz EU.
Nigel Farage
![Nigel Farage](https://static.wixstatic.com/media/b5d291_a8318f693d56421a8fd6eca6006bca61~mv2.jpg/v1/fill/w_620,h_387,al_c,q_80,enc_auto/b5d291_a8318f693d56421a8fd6eca6006bca61~mv2.jpg)
Nigel Farage u EU parlamentu (Getty)
Ovog čovjeka sam unazad nekoliko godina itekako zapamtio jer je jedan od rijetkih koji je javno imao "muda" reći istinu o EU. Posljednjih nekoliko dana su njegove riječi dobile na važnosti pa je odmah dobio medijsku pozornost i mediji se natječu koji će ga više ocrniti. Spominju se offshore računi i slično. Offshore računi nisu zabranjeni i nije svejedno u koju svrhu se koriste. Svatko ima pravo otvoriti tvrtku na Kajmanskom otočju i imati tamo račun. To nije zabranjeno. Ako naše političare nije sram platiti, službenom karticom, jastoge sebi i svojoj obitelji u najskupljem restoranu dok su na odmoru zašto bi ikoga od nas bilo sram otvoriti tvrtku i račun na Kajmanskom otočju i legalno poslovati od tamo? Ne znam ništa o poslovima gospodina Faragea i zadržavam pravo vjerovati da mu mediji podmeću ili da preuveličavaju. Ako se ipak zaista ogriješio o zakon tada mu to nikako ne ide na čast i treba snositi posljedice, ali i dalje stoji svaka njegova izjava koju sam čuo.
Prilažem jedan video koji preporučam svakome tko zna engleski:
https://www.youtube.com/watch?v=HhGNoZfvRoAoA
Ako se nekome ne da gledati svih 15 minuta neka barem pogleda prve 2-3 minute i onda još od 8:56-11:00. Od 8:56 čovjek odlično komentira tadašnju situaciju UK u EU i najavljuje njen izlazak. Čuje se kako su se neki tada smijali, a danas im sigurno više nije do smijeha jer se dogodilo upravo ono što je Farage najavio i bio ismijan i moglo bi se dogoditi i ono što je najavio da će uslijediti. U ovom videu ima dijelova govora u kojima se Farage dotakao Grčke i nije mogao bolje reći. Grčka nije tvrtka kćer EU nego je "neovisna" država koja ima svoj narod i svoju dušu.
Podsjetit ću da su Index.hr i ostali mediji u svojim naslovima posljednjih dana uz ime ovog gospodina vezivali svakakve pogrdne riječi. Jedan od naslova bio je: "Juncker u Europskom parlamentu pokopao licemjera Faragea". Zašto je licemjer? Jer je rekao EU ono što ju ide? Oni koji šute i ubiru desetak tisuća eura plaće mjesečno u EU parlamentu nisu licemjeri? Aha, licemjer je zato što je rekao da će UK umjesto u EU proračun tjedno uplaćivati 350 milijuna eura u zdravstveni sustav. OK, nespretna izjava i možda proračunata, ali se ne može uspoređivati sa tisućama onih koji su recimo Hrvatsku uvjeravali da će nam biti osjetno bolje ulaskom u EU. Gdje je odgovornost za takve izjave? Gdje su novinski članci čiji naslovi vrište da je svaki tko je to rekao licemjer? E moji potkupljivi novinarčići. Bolje za vas da ste potkupljivi nego toliko glupi da stvarno vjerujete u idiotarije koje pišete.
Inače, na Nigela Faragea je pokušan atentat krajem prošle godine. Ako on samo "trkelja" bezveze zašto ga se neki toliko boje da ga žele ubiti? Mislim da uopće nije teško zaključiti tko stoji iza pokušaja atentata.
Farage i budući ugovori UK sa EU
Čovjeka razapinju zato što želi da u budućnosti UK sklopi ugovore o slobodnoj trgovini sa EU. Besmisleno. Pa UK je glasala za izlazak iz EU, a ne za izolaciju od cijelog svijeta. Po meni je sasvim legitimno da žele ugovore o slobodnoj trgovini sa članicama EU, pa čak i pristup zajedničkom tržištu. Istina da bi to bilo od velike koristi za UK, ali isto tako bi bilo možda i od još veće koristi za EU. Znači radi se o zajedničkom interesu koji će vrlo vjerojatno govnari koji vode EU ignorirati samo kako bi pokazali da si ili s njima ili protiv njih i kako nikome više ne bi palo napamet izaći iz te fašinoidne organizacije. Evo jedan članak u kojem gospodin Farage govori o tome. Iz komentara ispod članka je vidljivo kako razmišlja prosječan Hrvat. Žalosno mi je vidjeti da većina Hrvata uopće ne koristi svoj mozak. Jedan komentator vrijeđa jednog od rijetkih razumnih da mu je matematika jedva dostatna za razinu kućnog savjeta. Misli da je pametan, a uopće ne shvaća da njegova matematika nije dostatna niti za razinu vrtića. Još uvijek nisam vidio niti jednu jedinu smislenu matematičku niti ekonomsku računicu po kojoj se Brexit nebi dugoročno isplatio UK čak i u slučaju nepotpisivanja ugovora o slobodnoj trgovini. U svojem prethodnom postu sam natuknuo zašto će im se isplatiti. Hrvatskoj bi bilo jako teško u slučaju izlaska iz EU jer bi nas kažnjavali na svim poljima i pošto smo opljačkana država sa rasprodanom imovinom i slabim gospodarstvom nama bi se bilo jako teško oporaviti. UK je nešto sasvim drugo i jedna je od najvažnijih država u svijetu, kao i njihovo gospodarstvo (koje ipak može i mora bolje).
Još jedan naslov kaže: "Licemjerni Farage sada želi povlašteni sporazum". U tekstu pod tim naslovom je citirana izjava gospodina Faragea u kojoj je rekao: "Mi smo najveći trgovinski partner eurozone. Možemo dobiti puno bolji sporazum od Norveške."
Što nije u redu sa tom izjavom??? Pa nije samo u interesu UK da dobiju povlašteni sporazum nego je to i u interesu EU i njenih članica i svakako bi trebalo o tome razmisliti umjesto pokazivati mišiće i trenirati strogoću na uštrb gospodarstva EU. U svakoj trgovini ćete dobiti Coca Colu jeftinije ako kupite paket 2x2L nego ako kupite samo 1L. Zna se da su cijene gotovo svega povoljnije kada se kupuje na veliko. Zašto je onda problem odobriti Ujedinjenom Kraljevstvu povlaštene sporazume kada je očito da imaju osnove tražiti ih i da je to i u interesu EU. Ako ćemo gledati samo jedan mikroskopski segment tržišta i Hrvatsku onda se može reći da će naši građani koji kupuju online proizvode iz UK i dalje moći dobivati te proizvode bez plaćanja carine ako se odobri povlašteni sporazum (tek toliko svima onima koji misle "da se njih ovo ništa ne tiče"). Koliko god da mi malo izvozimo, ima naših izvoznika koji izvoze u UK. Ako se nametnu carine njihovi proizvodi će postati skuplji i možda izgube tržište UK. To može značiti smanjenje prihoda za te tvrtke, pa samim time i manje uplate u proračun RH. Na sve to vlasnici takvih tvrtki će imati manju dobit pa će manje večerati po restoranima. Time će vlasnici restorana imati manju dobit pa će možda otpustiti jednog radnika. Taj jedan radnik koji je otpušten će možda zato otkazati pretplatu za teretanu pa će i vlasnik teretane imati manji prihod. Vjerujem da je jasno da sam svjestan da govorim o mikroskopski malom segmentu tržišta, ali kada bih se potrudio nabrojati sve posljedice odbijanja povlaštenog sporazuma taj segment bio postao konkretniji. Tada bi vjerojatno većini ipak postalo jasno da je i nama u Hrvatskoj u interesu da se sklopi povlašteni sporazum sa UK umjesto da navijamo da ih se sada baci u izolaciju. Ako na sve to uzmemo još i Njemačku i recimo Francusku koje ipak imaju znatan izvoz u UK i čija gospodarstva mogu osjetiti ozbiljne posljedice ako izgube to tržište tada je još jasnije o čemu pričam. Mogao bih nastaviti sa uvozom iz UK, ali neda mi se.
Činjenice nakon Brexita
"Neviđeni potop" se dogodio samo u glavama analitičara i novinara koji pričaju i pišu o tome. Njima je pamet potopljena.
FTSE 100 indeks je dan prije Brexita bio na 6338 bodova. Danas je trgovanje završio na 6360 bodova. Ako slučajno čita neki "novinar" ili "ekonomski analitičar" pojašnjavam da je 6360 veći broj od 6338 i da to znači da je FTSE indeks danas NAKON "katastrofe" na PORASTAO, odnosno da je na VIŠOJ razini nego što je bio prije "katastrofe". To je činjenica i svatko to može provjeriti. Stoga ne razumijem da su novinari i dalje ustrajni u svojim katastrofičarskim naslovima. Trebalo bi ih barem malo biti sram.
Što se tiče funte točno je da je malo pala nakon Brexita, ali to nikako ne spada pod "potop funte". Gluposti o 30-godišnjem minimumu sam komentirao u pretjodnom postu. Taj minimum je već dugo testiran i uzrok tome leži i u pumpanju dolara i nema ama baš nikakve veze sa Brexitom. Na početku lipnja (dakle prije Brexita dok se mislilo da će većina odabrati "remain", odnosno ostanak u EU") omjer GBP/USD je bio 1,32. Govorim konkretno o danu 01.06.2016. Danas je na 1,34, dakle čak iznad razine na kojoj je bio prije nepunih mjesec dana. Odmah nakon Brexita je funta pala, ali ništa drastično se nije dogodilo, pogotovo ne niti približno najavama u slučaju odabira izlaska.
Utjecaj Brexita na burze i na funtu je gotov. Što se dogodilo, dogodilo se. Drugim riječima, ništa bitno se nije dogodilo. Svaka daljnja promjena vrijednosti FTSE indeksa i vrijednosti funte ovisiti će isključivo o budućim kretanjima koja se odnose na gospodarstvo UK-a. Mogući su daljnji padovi, ali i snažan rast. Padovi će se dogoditi ukoliko prevagne mišljenje investitora da UK neće dobiti povlaštene sporazume, a snažan rast će se dogoditi ukoliko prevagne mišljenje da će ipak biti odobreni povlašteni sporazumi. Što se tiče funte njeno kretanje će više ovisiti o kretanju dolara i eura. I prije Brexita je omjer GBP/USD padao jer je dolar pumpan, pa će tako biti i dalje. Funta je pala koliko je maksimalno mogla pod utjecajem Brexita i više od ove razine neće padati zbog Brexita. Može padati radi drugih stvari naknadno, ali to više nema veze sa referendumom. Isto tako može i rasti u nadolazećem periodu. Znači poanta svega je da "Dan D" nije donio niti "P" od najavljivanih potresa i molim medije da prestanu sa maloumnim naslovima i člancima jer time direktno štete svakoj članici EU.
Ne znam koliko još vremena mora proći da se shvati da izlazak UK-a iz EU je odlična stvar za njih i prilično loša stvar za EU i svaku članicu. Svima nam je u interesu da se Ujedinjenom Kraljevstvu odobre povlašteni uvjeti jer oni ipak nisu "bilo koja članica EU" i njena gospodarsko politička moć u EU je bila jednaka Njemačkoj, a tek onda je dolazila Francuska. UK kontrolira financijski sustav SAD-a, odnosno ima direktan utjecaj na globalni financijski sustav. Zapravo ne baš UK, ali Britanci, točnije njihove banke. FED je samostalan jednako kao što je Hrvatska samostalna. Na papiru da, u stvarnosti niti blizu.
Postoji problem što ako se odobri povlašteni sporazum sa UK tada će se neke druge članice naći uvrijeđenima. Treba upregnuti medije istom silinom kojom su upregnuti ovih dana u pogrešne svrhe da propagiraju istinu o tome koliko je UK značajna za EU gospodarstvo i da nam je svima u interesu da dobiju povlaštene sporazume jer su oni ipak gospodarstvo koje je uz bok njemačkom. Ako se može propagirati TTIP koji donosi katastrofu onda ne vidim nikakav problem da se propagira i povlašteni sporazum sa UK.
Još jedan članak jednog "bisera"
Naslov kaže: "Glupost i nacionalizam malih engleskih mjesta pobijedili su kozmopolitske gradove". Objavljen je na Index.hr, a autor je dotični Ratko Knežević iz Nacionala, odnosno mislim da je on kolumnist. Malo mi je čudno da dva konkurentna portala dijele novinare i članke. Očito se potvrđuje moja sumnja da je Index.hr primio novac za članke o Brexitu, a moguće da niti Nacional nije nevin po tom pitanju. Usput, mene Farage nije platio, ali ako mi želi poslati novac zato što iznosim svoje vlastito mišljenje temeljeno na činjenicama primiti ću njegovu donaciju :-)
Jedan podnaslov spomenutog članka glasi "Širenje laži". Stvarno smiješno :-) Još smješnije je što u tom dijelu kaže: "Upravo je taj i takav Johnson, s Farageom, širio najbezobzirnije laži protiv britanskog ostanka u Uniji, ne bi li što više uplašio britanski puk tom babarogom iz Bruxellesa.". Baš taj termin "babaroga" sam i ja upotrijebio u svom prethodnom postu :-) A što je to Farage pogrešno rekao sve ove godine dok je "bezobzirno plašio britanski puk"? Gore sam priložio video sa isječcima govora Faragea u kojem svatko može čuti što je to Farage govorio. Ja nisam čuo ništa pogrešno, znači definitivno se ne radi o širenju laži, osim ako je novinar Nacionala mislio na svoje piskaranje. On je ili potkupljen ili neuk. Ako slučajno ikad pročita ovo ograđujem se da je to moje mišljenje i da na njega imam pravo temeljem članka 38. Ustava RH.
Ja sam jako uobražen kada je u pitanju educiranost o ekonomiji i domainingu. Da li je to s razlogom ili se veličam bez osnova pokazati će vrijeme. Postoje ekonomisti, "ekonomisti" i laici. Većina ljudi su laici za ekonomiju, ali misle da ona nije neka velika nauka i da je svatko razumije. Oni drugi su "ekonomisti" koji između ostalog vjeruju da je inflacija do 2% pozitivna stvar i da nema alternative za rast gospodarstva. I onda ostaju ekonomisti koji su zaista stručnjaci i koji su u debeloj manjini. Koliko god uobraženo da zvuči, ja se smatram ekonomistom i smiješni su mi "ekonomisti" sa svojim nebulozama koje nažalost prolaze jer je velika većina spada pod totalne laike. Najsmješniji od svih su mi novinari koji glume ekonomiste jer misle da se svi razumiju u ekonomiju.
Spomenuti novinar/kolumnist koji se vjerojatno smatra ekonomistom i moguće da ima čak i visoko ekonomsko obrazovanje, a zapravo je potpuni laik, piše dalje o širenju laži kroz medije i manipulaciji koju provode mediji za nečije interese. Pa čovječe tko je tu lud??! On je novinar, piše o nečemu o čemu nema pojma, postavi vrlo agresivan naslov, piše nebuloze bez argumenata, zagovara jednu stranu te još surađuje sa Index.hr-om (iako su konkurencija) koji preočito zagovara tu istu stranu. I onda on bez srama optužuje The Sun da radi isto. Utjecaj The Suna u postotku na Britance je jednak ili vrlo sličan utjecaju Nacionala i Indexa na Hrvate.
Između ostalog u članku stoji i ovo: "Tabloidi poput Murdochova The Suna ubojito su političko oružje u rukama njihovih vlasnika, moć koja nikome ne podnosi račune osim svom novcu i svojim komercijalnim interesima. Njihovi vlasnici nisu birani ni na kakvim izborima, ali milijunima svojih čitatelja govore kako da glasaju, lansirajući svoje vlastite politike i križarske ratove protiv političara koji se u njih ne uklapaju."
A što upravo rade Index.hr i gospon novinar iz Nacionala? :-) Dalje, smeta mu što Murdocha nitko nije izabrao na nekim izborima, ali mu ne smeta što nitko od nas nije izabrao niti Junckera koji kroji naše živote preko svoje EK. Pa jel stvarno moguće da netko može biti takav licemjer i prozivati druge za upravo ono što upravo taj tren i sam čini?
U članku spominje i stanovnike Cornwalla koji će ostati bez novca iz EU fondova. Da, istina je da će nekima ipak biti lošije izvan EU nego što je bilo unutar EU, ali isto tako treba se gledati i komentirati UK kao cjelina u ovom slučaju. Lako je stvoriti pogrešnu sliku izvlačenjem iz konteksta. Stanovnici Cornwalla kao i ostali koji su imali velike koristi od EU fondova ne moraju biti uopće zakinuti izvan EU ako će UK dobiti pametno, pošteno i sposobno vodstvo. Možda će im biti teže i u tom slučaju će imati pravo ljutiti se, posebno ako su oni glasali za ostanak, ali i ne mora im biti teže. Također, ako im i bude teže za to možda neće biti krivo UK nego EU koja će podmetati nogu UK u daljnjem poslovanju. Ako se pojednostave procedure za poticaje i stavi se naglasak na isplativost tada im može biti i bolje nego sa fondova EU koji sa sobom donose 1001 uvjet i pojačavaju konkurenciju te omogućuju poslovanje onima koji dolaze izvana i žele vas uništiti. Ako se samo mrvicu više analitički sagleda situacija postaje vidljivo puno više nijansi od crne i bijele koju vide novinari/kolumnisti poput autora tog članka.
U članku se spominje kako je selo glasalo za izlazak dok je urbani dio UK-a glasao za ostanak. Naglašava se da su neuki starci glasali za izlazak dok su mladi i poslovnjaci glasali za ostanak. Ajmo te iste činjenice protumačiti malo drugačije. Oni do kojih teže dopiru poruke potkupljenih medija (starci i ljudi na selima) su glasali za izlazak jer ne smatraju da dobro žive unutar EU dok su oni koji su cijele dane poslovno i privatno na Internetu i kojima je ispran mozak od strane svakojakih medija glasali za ostanak. Može se i tako tumačiti što su starci i "seljani" glasali za izlazak dok su londončani glasali za ostanak. Isti podaci, ali dva potpuno različita tumačenja :-) Ja kažem da je moje točno, a netko drugi će reći da je njegovo točno. Što to sad znači, tko je u pravu? Trenutno niti ja niti taj drugi. Potrebno je priložiti argumente i pokazati će se da je u pravu onaj čiji su argumenti jači. Novinar/kolumnist koji je napisao članak koji spominjem samo "trkelja" bezveze bez predočenja ikakvih argumenata.
OK, a što je sa izjavom iz članka o slomu financijskih tržišta, rekordnim gubicima itd.? E tu je dokazao da je još jedan u nizu onih koji namjerno lažu ili koji su totalno tupi i slijepi.
Opa, upravo sam otišao na izvor teksta na Nacional i vidim da je gospon Knežević (autor teksta koji komentiram) investicijski bankar iz Londona. Sramota! Danas očito svatko može biti investicijski bankar. Nije ni čudo, lako je tuđim kurcem (s oproštenjem na izrazu) mlatiti po trnju i za to još ubirati proviziju. On kao investicijski bankar koji je plaćen za taj posao bi morao znati puno bolje od mene kako će reagirati burze, a pogotovo kako su reagirale. Za razliku od nas koji nismo u tom poslu on ima uvid u otvorene pozicije i na temelju toga može doći do zaključka ako već nema usađeno razumijevanje tržišta i mogućnost predviđanja očitih događaja na burzama. Spominje i odlazak banaka u Dublin, Frankfurt i druge EU gradove. Da, to bi bilo loše za UK, ali primjerice odlazak u Dublin mnoge banke odavno najavljuju isključivo radi jeftinijeg poslovanja i manje porezne presije. Nadalje, te banke neće sigurno preseliti poslovanje u Frankfurt ukoliko se odobre povlašteni sporazumi za UK. Dalje, ako će UK vodstvo biti blago prema bankama tada neće preseliti poslovanje čak niti ako se ne odobre povlašteni sporazumi. Brexit neće imati apsolutno nikakav utjecaj ako će buduće vodstvo UK-a biti pametno. Znači sve je otvoreno, a trenutno je UK na pragu prekretnice koja im ako budu pametni može donijeti samo dobre stvari!
Nitko nije spomenuo jednu bitnu stvar
Moguće da sam previdio, ali nisam naišao na tekst o radnoj snazi iz Hrvatske u UK u budućnosti. Očito su naši mediji zaokupljeni plasiranjem laži pa još nisu imali vremena pisati o utjecaju Brexita na radnu snagu koja bi došla iz Hrvatske. Mislim da nam se još nije potpuno otvorilo tržište rada u UK, ali je trebalo biti otvoreno u idućih par godina. Brexit to može promijeniti, to je činjenica. Opet, kao i puno toga ostalog, o budućem UK vodstvu ovisi da li će nam otvoriti svoje tržište rada ili neće. Brexit ima još jedan pozitivan utjecaj na to za UK i možebitno negativan za nas kao članicu EU. UK nam nakon izlaska iz EU može i ne mora otvoriti svoje tržište rada. Znači još jedna pogodnost za njih koju trenutno unutar EU nemaju jer je EU naredila "nezavisnoj" državi što mora činiti. Bože sačuvaj, dosta mi je. Što više razmišljam i pišem o Brexitu to više uviđam koliko su dobro odabrali!