Registrirana domena prodana 7 mjeseci kasnije za više od $18,000 USD
Domena TrumpPence.com je prvi put registrirana 02.02.2016. i točno 7 mjeseci kasnije (02.09.2016.) je prodana za $18,734 USD.
Mnogi koji pogrešno misle da znaju nešto o domainingu tvrde da više nema slobodnih domena koje se mogu dobro prodati. Čak štoviše, mnogi od njih tvrde da nema slobodnih domena koje se mogu preprodati za bilo kakvu zaradu. Često na Internetu nailazim na takve komentare i to je razina neznanja koja je najblaže rečeno smiješna.
Ja osobno sam puno puta prodao tek registriranu domenu za četveroznamenkasti dolarski iznos. Ne mogu reći da to uspijevam redovno na mjesečnoj razini, ali sam imao puno takvih prodaja i znalo je zaredati po nekoliko mjeseci zaredom u kojima sam imao barem jednu takvu prodaju, ili čak i više njih. Ako govorimo o troznamenkastom dolarskom iznosu onda je to nešto sasvim drugo i skroz je normalno redovno prodavati tek registrirane domene za parsto dolara po domeni. To je zapravo ono od čega ja živim jer takve prodaje redovno ostvarujem, odnosno solidan broj takvih prodaja redovno ostvarujem svaki mjesec. Ja kupujem jeftine domene, ali i registriram slobodne i nemam nikakvih problema sa prodajom tek registriranih domena. Bitno je znati kakvu domenu treba uzeti i kako i kome je prodati i to je sve. Naravno da se ne može prodati bilo koja domena (bila ona tek registrirana ili 20 godina stara), ali ja znam odrediti koja domena je pogodna za brzu prodaju, a koja nije. To sam naravno napisao i u Domaining instrukcijama, odnosno pojasnio kako se to određuje.
Pravih premium domena zaista više nema slobodnih, ali to nije niti bitno osim ako vam nije cilj danas registrirati domenu za $10 i u roku par dana je prodati za pola milijuna dolara. Vjerujem da HonorarniPosao.net ne posjećuju djeca koja imaju takve maštarije jer će biti razočarani. Prave premium domene su one poput Furniture.com, Garden.com, Office.com, Gold.com itd. Takvih domena (jedna riječ koja je popular keyword i u .com ekstenziji) zaista više nema slobodnih. Ali, takve domene vrijede pravo bogatstvo i nije nikakvo čudo što više nisu slobodne. Ipak, to nikako ne znači da je ispravno reći da više nema slobodnih domena koje se mogu dobro prodati jer to jednostavno nije istina. Takve gluposti slušam, točnije čitam po Internetu, još od vremena kada sam ja počinjao sa domainingom. To je postala neka dogma bez ikakvog pokrića i koja je zapravo potpuno netočna. Domena TrumpPence.com je bila slobodna sve do 02.02.2016. kada je prvi puta registrirana (plaćena je cca $10) i 7 mjeseci kasnije je prodana za $18,734 USD. Netko će reći da je to iznimka, ali ja se s time neću složiti. Ja nažalost još nisam prodao tek registriranu domenu za tako visok iznos, ali znam puno njih koji jesu tako da TrumpPence.com definitivno nije izoliran slučaj. Ipak, ne želim tvrditi da se "pod sigurno" treba očekivati prodaja tek registrirane domene za recimo $15,000 ili $20,000 USD, ali neću reći niti da je to nešto što je u rangu dobitka na lotu. To je nešto što je vrlo moguće i što nije nikakvo čudo, ali ipak nije sigurna stvar na koju se može unaprijed računati. S druge strane, ako se malo spuste očekivanja i ako pričamo o prodaji tek registrirane domene za četveroznamenkasti dolarski iznos onda ću reći da to svatko tko radi pravilno itekako treba očekivati. Možda ne baš svaki mjesec, ali svakako više puta tokom godine. Ja osobno nisam zadovoljan ako mi prođe više od 3 mjeseca bez pojedinačne prodaje za četveroznamenkasti dolarski iznos, a nerijetko su takve prodaje i one koje ostvarim sa tek registriranim domenama. Što se tiče prodaja tek registranih domena za troznamenkasti dolarski iznos, to je nešto što se podrazumijeva i što je potpuno normalno.
Cybersquatting
TrumpPence.com se odnosi na budućeg predsjednika SAD-a Donalda Jr. Trumpa i njegovog potpredsjednika Mikea Pencea, a kupac domene je bio Trumpov izborni stožer koji ju je kupio za potrebe predsjedničke kampanje. Onaj tko je 7 mjeseci ranije registrirao domenu platio je tu registraciju samo cca $10 i prodao je domenu na aukciji za $18,734 što je odličan posao :-)
Ipak, ovo je zapravo bio klasičan primjer cybersquattinga, iako je dobro prošao za onoga tko je registrirao domenu jer ju je vrlo uspješno prodao. Što je cybersquatting? Pojednostavljeno rečeno, to nije ništa pozitivno. Cybersquatting je registriranje domena bez namjere da ih se koristi i sa namjerom da ih se proda. Razlika između fer domaininga i cybersquattinga je u tome što cybersquatteri ne prezaju registrirati domene koje nisu generičke i koje se odnose isključivo na najčešće neku određenu osobu ili kompaniju. Recimo TrumpPence.com se odnosi na budućeg predsjednika SAD-a Donalda Jr. Trumpa i njegovog budućeg potpredsjednika Mikea Pencea. Nisam gledao tko je registrirao domenu, ali to nije bio niti Trump, niti Pence, niti netko tko ih zastupa tako da je ovo bio klasičan cybersquatting. Često je cybersquatting povezan i sa kršenjem trademarka (TM-a), ali to ovdje ipak nije bio slučaj. TrumpPence ne postoji kao TM, ali je u srpnju 2016. registriran TM za ime Trump-up-Pence. TrumpPence.com zapravo čak ne krši direktno taj TM jer Trump-up-Pence nije isto što i TrumpPence. To nije isto jednako kao što nije isto niti cocola i cocacola. Sličnost je više nego očita, ali nije potpuno identičan termin. Ipak, da je pokrenut UDRP (pojednostavljeno, da je slučaj došao na sud), prijašnji vlasnik domene (osoba koja je registrirala domenu u ovom slučaju) bi vrlo vjerojatno (ako ne i 100% sigurno) izgubio spor. Ne bi bilo teško dokazati da je domena registrirana uz tzv. "bad faith", odnosno sa lošom namjerom, tj. uz očitu namjeru da se domena proda bez ikakve namjere korištenja domene.
Domena je registrirana u veljači, a TM za vrlo sličan termin Trump-up-Pence je registriran u srpnju (oboje u 2016.) tako da je ako se samo to gleda osoba koja je registrirala domenu u prednosti. Ali u ovom slučaju ta "prednost" ne bi ništa značila jer je više nego očito na što se odnosi domena i bilo bi gotovo nemoguće dokazati da je domena registrirana za neku legitimnu svrhu. Recimo da domena glasi Botardalamus.com i da je registrirana prije nego recimo TM Botardalamus (oba termina nemaju nikakvo značenje) onda vlasnik TM-a Botardalamus ne bi imao nikakve šanse dobiti spor.
Bilo je i slučajeva kada se registrirao TM isključivo kako bi se preuzela sudskim putem neka vrijedna domena. To većinom ne prolazi (pogotovo ako se radi o generičkom terminu), ali je bilo sramotnih slučajevima u kojima je to prošlo. To je RDNH, odnosno Reverse Domain Name Hijacking. Sramotan čin koji je zapravo pokušaj krađe (otimanja) domene.
TM nije uvijek nužno prisutan u slučajevima Cybersquattinga. Uzmimo da netko ima domenu PeroPetrovic.com, a taj netko ne predstavlja Peru Petrovića i ne zove se tako. Ako osoba koja se zaista zove Pero Petrović poželi tu domenu ona će je vrlo vjerojatno i dobiti ako pokrene UDRP, odnosno sudski spor, bez obzira da li ima TM na to ime ili ne. Biti će dovoljno što se tako zove. Onaj tko je registrirao domenu PeroPetrovic.com (a ne predstavlja tu osobu niti se tako zove) je Cybersquatter.
Da li su onda svi domaineri koji registriraju domene sa namjerom njihove prodaje cybersquatteri? Eh, mnogi misle da jesu, ali zapravo ne razumiju što je cybersquatting. Odgovor je da nisu. Potpuno je legitimno registrirati generičku domenu i to nije cybersquatting, bez obzira što osoba koja je registrirala domenu samo želi prodati je i zaraditi. Domaining kada se radi na fer način je potpuno legalan, legitiman i moralan posao. Usporedio bih ga sa kupoprodajom nekretnina. Recimo ako legalno posjedujem građevinsko zemljište ja imam pravo izgraditi na njemu nekretninu i kasnije je prodati. Nitko neće reći da radim nešto što nije legitimno. Nažalost ima onih koji ne razumiju domaining pa sve domainere smatraju cybersquatterima što nikako nije ispravno. Isto tako ja mogu pokupovati sve nekretnine, recimo u Rovinju prvi red uz more, i onda kada naš turizam još dodatno osnaži prodati ih za veću cijenu. To je sasvim legitimno, baš kao i pokupovati ili registrirati sve domene (recimo da je teoretski moguće) i onda ih prodavati po višoj cijeni. Naravno, te domene ne smiju kršiti TM niti spadati pod cybersquatting.
Dakle registracija TrumpPence.com domene i njena prodaja zapravo spada pod cybersquatting, ali se nije radilo o kršenju TM-a i iako nije bilo moralno, nije bilo niti nelegalno. Prodaja je prošla, i to više nego dobro za onoga tko je registrirao tu domenu jer je u samo 7 mjeseci na uloženih $10 zaradio 18,734 USD. Jako fina zarada :-)