top of page

Pad dolara


Pad dolara i petro yuan

Mislim da počinju problemi. Dolar je danas pao na 6.05 kn za dolar, ali mislim da tu nije kraj padu dolara. Tečaj dolara je još jučer bio 6.20 kn pa ovaj pad i nije baš zanemariv jer se radi o padu većem od 2% u manje od 24 sata, a to je prilično ozbiljan pad na tržištu valuta, barem kada se radi o ozbiljnim globalnim valutama.

Možda će netko pomisliti da je lako biti "general poslije bitke" i pisati o očekivanom padu dolara nakon što je pao, ali mene zaista ovaj današnji pad nije uopće iznenadio. Od prošlog tjedna imam namjeru napisati post o vrlo vjerojatnom jačem padu dolara u kratkom roku, ali sam bio lijen za pisanje. Oni koji su pročitali sve ranije tekstove na ovom blog dijelu web stranice znaju da sam pri gotovo svakom spomenu dolara pisao da je precijenjen i da treba očekivati pad. Evo nekih postova u kojima sam to spominjao unazad par godina, poredanih od starijeg prema novijem:

U nekim tekstovima na koje vode ovi linkovi sam pisao o dolaru i u trenucima dok je on bio iznad 7 kn, ali niti tada nisam propustio napisati da se radi o velikom balonu. Povremeno sam spomenuo i da su Kina i Rusija "ahilova peta" dolara i mislim da se to upravo danas dokazalo, a tek smo na početku.

Danas čitam na Poslovnom da postoje 3 osnovna razloga za pad dolara i niti jedan ne spominje GLAVNI razlog ovog današnjeg velikog i naglog pada. U tom tekstu se spominje da je dolar početkom prošle godine bio precijenjen i da je pad bio očekivan. To je točno, ali da su investitori baš danas to shvatili je nerealno. Kao drugi razlog se navodi ubrzanje gospodarsko rasta i jačanje inflacije u ostatku svijeta te izgledno povećanje kamatnih stopa što čini atraktivnijim štednju u drugim valutama. To djelomično ima smisla, ali u ovom kontekstu mi to ipak djeluje kao glupost. U tekstu se kaže da je upravo to dovelo do masovnog prebacivanja kapitala iz dolara u druge valute, posebno euro. To nije potpuno netočno, ali nije baš niti potpuno točno, a sasvim sigurno se to nije dogodilo baš danas. Kao treći razlog ovog pada dolara se navodi Trump i njegova želja za povećanjem proizvodnje i izvoza, a za povećanje izvoza je poželjno i slabljenje dolara kako bi proizvodi bili jeftiniji pa se sugerira da je dolar namjerno i ciljano oslabljen. I to donekle ima smisla, ali da se to dogodilo baš danas nema nikakvog smisla.

Petro yuan futuresi

Petro yuan

Danas se dogodilo nešto sasvim drugo, a to je početak tjedna u kojem dobvamo PETRO YUAN. Prema najavama, 18.01.2018. (što je ovaj tjedan, točnije za samo 3 dana) će se u Kini otvoriti domaće tržište za trgovanje naftnim futuresima, a plaćanje će biti omogućeno u yuanu. Tom tržištu će biti dozvoljen pristup i inozemnim investitorima. Ja vjerujem da je to glavni razlog ovog današnjeg pada dolara i početak detronizacije dolara. Petro yuan, odnosno trgovanje naftnim futuresima u yuanu, se planira već godinama i stalno je odgađano, ali očito je smatrano da je sada pravo vrijeme da se započne sa tom praksom. Datum primjene 18.01.2018. je poznat već nekoliko mjeseci i zasigurno je već bio ugrađen u cijenu dolara (dolar je u blagom padu već godinu dana), a sada kada je počeo tjedan u kojem konkretno dobivamo petro yuan i kada nema najave (barem koliko je meni poznato) o novoj odgodi postalo je jasno da je to stvarnost i zato su se investitori masovno krenuli riješavati dolara što je rezultiralo ovim njegovim naglim i snažnim padom. Kina je najveća svjetska uvoznica nafte, a veliki dio svog uvoza ostvaruje preko partnera Rusije koja nema ništa protiv plaćanja u yuanu. Sada kreću i naftni futuresi vezani uz yuan i rađa se pravi petro yuan koji je ozbiljna prijetnja petro dolaru, a petro dolar je, po mojem mišljenju, naravno uz oružanu silu i snažnu diplomaciju, jedino što drži dolar na ovim visinama. Da toga nema dolar bi odavno pao tamo gdje zaslužuje biti, a to je puno niže od ovih trenutnih vrijednosti.

Na slijedećem grafu se može vidjeti da je Kina pretekla SAD po uvozu nafte.

Uvoznici nafte

U posljednje vrijeme ima sve manje logike na tržištima, ali smatram da u ovom tjednu možemo očekivati dolar čak i ispod 6 kn, te da bi se mogao i zadržati ispod. Možda griješim, ali to je moje mišljenje.

Sve sam sigurniji u nadolazeći slom burzi koji očekujem iduće godine. Pod time mislim na vrlo ozbiljan krah, a ne na neku korekciju.

Jedna lasta ne čini proljeće, ali petro yuan i ono što kreće ovog tjedna je dokaz da dolar nije nedodirljiv. To je još uvijek samo jedan dio ukupne trgovine da bi imao snagu uništiti dolar, ali ja vjerujem da se radi o vrlo ozbiljnom događaju koji će dugoročno imati ozbiljne negativne posljedice po dolar. Ne isključujem čak niti mogućnost trećeg svjetskog rata. Ne bih se kladio da je nemoguće da on započenje za vrijeme trajanja Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji ove godine, ali ipak se nadam i pretpostavljam da do toga neće sada doći.

Uopće me neće čuditi ako u ovome tjednu dolar nastavi padati i ako u odnosu na kunu padne ispod 6 kn. Ja želim jak dolar samo iz razloga što je u mom poslu (domaining) primarna valuta USD i što ja zarađujem u dolarima. Prije cca godinu dana srednji tečaj dolara je bio osjetno iznad 7 kn, a danas je jedva 6 kn. To za mene znači razliku od 1,000 kn na samo $1,000. Razlika na $10,000 je 10,000 kn što i nije baš malo. Ja znam neku domenu prodati i za više tisuća dolara i danas mi to donosi nekoliko tisuća kuna manje nego što mi je donosilo prije samo godinu dana. Bojim se da ovo nije kraj pada dolara, pogotovo dugoročno. Srećom zarada na domenama je dovoljno dobra da ne trpim neke velike posljedice padom dolara, ali ipak sam zadovoljni kada je dolar jak jer su moji dolarski troškovi vrlo mali u usporedbi sa dolarskom zaradom. Pad dolara može samo privremeno ojačati izvoz SAD-a i time dati vjetar u leđa njihovom gospodarstvu, ali ono ima toliko problema da koji će vrlo brzo izići na vidjelo i to će rezultirati novom recesijom, a time i slabljenjem kupovne moći Amerikanaca koji su moji glavni klijenti kada je domaining u pitanju. Vjerojatno je da će se to osjetiti na trgovanju domenama, ali hvala Bogu na njima se može dovoljno dobro zaraditi da ipak nema razloga za panika niti u slučaju smanjenja kupovne moći Amerikanaca. Puno veće probleme će iskusiti izvoznici u SAD, a posebno investitori u dionice. Nakon toga će se i gospodarstva diljem svijeta naći u problemima i eto nas u novoj globalnoj recisiji koja je po meni neizbježna i stiže već iduće godine.

Imam namjeru uskoro napisati tekst o izloženosti SNB-a (Swiss National Bank) i drugih centralnih banaka na U.S. tržištu dionica. Radi se o vrlo zabrinjavajućim iznosima. To će rezultirati novom emisijom novca što mu ruši cijenu (ako zakasne za rasprodajom), ili velikom rasprodajom što ruši cijenu dionica. Oba scenarija su crna i vode ka globalnoj recesiji. Mislim da je ovaj pad dolara tek početak problema koji očekuju dolar, ali i uvertira u puno ozbiljnije globalne gospodarske probleme koji dolaze iduće godine. Sve navedeno je naravno samo moje mišljenje, a vrijeme će pokazati da li sam u pravu.

Comments


Izdvojene objave
Nedavne objave
Arhiva
Pretraži po tagovima
!
Pratite na:
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page